Δευτέρα 2 Ιανουαρίου 2012

Κάζο και κράξιμο για Τσέλσι!

Βαριά εντός έδρας ήττα από την Αστον Βίλα με 1-3 γνώρισε η Τσέλσι και είδε την Αρσεναλ (1-0 την ΚΠΡ) να της... τραβάει το σεντόνι. Εντονες αποδοκιμασίες στο τέλος, ισοπαλία η Τότεναμ.

Το ότι είναι η χειρότερη Τσέλσι των τελευταίων δέκα ετών το έχουν διαπιστώσει όλοι όσοι ασχουλούνται έστω και λίγο με την Premier League, όμως όπως φαίνεται, μπορεί να πάει και πιο κάτω. Το σύνολο του Αντρέ Βίλας-Μπόας αν και προηγήθηκε κόντρα στην Αστον Βίλα, ηττήθηκε με 1-3 στο «Στάμφορντ Μπριτζ» και στο τέλος η μπάλα πήρε τους πάντες καθώς οι αποδοκιμασίες ήταν πολύ έντονες. Οι Μπλε μετά την ήττα και τη νίκη της Αρσεναλ επί της ΚΠΡ βρέθηκαν εκτός των θέσεων του Champions League, ενώ αν η Σίτι νικήσει την Σάντερλαντ την Κυριακή (01/01) θα βρεθεί στα μέσα του πρωταθλήματος στο -14 από την πρώτη θέση.

Μόλις δύο χρόνια μετά την κατάκτηση του πρωταθλήματος, οι Λονδρέζοι απέχουν έτη φωτός από μία ομάδα που είναι ανάμεσα σε αυτές που διεκδικούν τον τίτλο και παρότι το ματς ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις, δέχθηκαν μεγάλο πλήγμα. Στο 23' ο Νταν ανέτρεψε τον Ντρογκμπά και ο Ιβοριανός από τη βούλα έκανε το 1-0 σημειώνοντας το γκολ Νο150 για την Τσέλσι σε όλες τις διοργανώσεις. Ο 34χρονος έγινε μόλις ο 6ος παίκτης που κάνει κάτι τέτοιο με την Μπλε φανέλα. Πέντε λεπτά μετά, η Βίλα είχε την απάντηση. Ο Ν' Ζόγκμπια έκανε πρωτοχρονιάτικο πάρτι από τα αριστερά, γύρισε τη μπάλα στον Αϊρλαντ, ο οποίος αρχικά νικήθηκε από τον Τσεχ, όμως με δεύτερη προσπάθεια πάνω στην γραμμή ισοφάρισε (1-1). Κάπου εκεί ολοκληρώθηκε το ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που βρέθηκαν πρώτοι κοντά στο γκολ, όταν σε κινηματογραφική αντεπίθεση στο 53' ο Αγκμπονλαχόρ βρέθηκε φάτσα με τον Τσεχ, όμως νικήθηκε από τον γκολκίπερ της Τσέλσι. Στο 63' ο Βίλας-Μπόας πέρασε στο ματς τον Τόρες και ένα λεπτό μετά ο Ισπανός με βολίδα από 25 μέτρα τράνταξε το οριζόντιο του Γκούζαν. Οι Μπλε είχαν κατοχή, το ματς είχε πάει στο μισό γήπεδο, όμως δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν καθαρή ευκαιρία και μετά το 75' άρχισαν τα σουτ και οι γιόμες κυριολεκτικά από παντού. Αποτέλεσμα; Οι Χωριάτες πήραν θάρρος και με δύο γκολ στα τελευταία λεπτά έδωσαν το σύνθημα για αποδοκιμασίες. Στο 83' με πλασέ μέσα από την περιοχή ο Στίλιαν Πετρόφ έκανε το 1-2 και τρία λεπτά μετά ο Μπεντ με πλασέ στην κενή εστία έδωσε το τελειωτικό χτύπημα με το 1-3. Δέκα χρόνια είχε να κερδίσει η Αστολν Βίλα στο «Στάμφορντ Μπριτζ», καθώς το 2002 είχε περάσει από το Λονδίνο με το ίδιο σκορ!
Άρσεναλ - ΚΠΡ 1-0 (60' Φαν Πέρσι)
Μπορεί να μην έσπασε το ρεκόρ του Άλαν Σίρερ, ωστόσο ο Ρόμπι Φαν Πέρσι με το τέρμα που σημείωσε έδωσε τρεις πολύτιμους βαθμούς στην Άρσεναλ, η οποία και μπήκε στην τετράδα. Οι «κανονιέρηδες» τα βρήκαν… σκούρα κόντρα στην ΚΠΡ, για ακόμα ένα ματς δεν είχαν υπομονή στην τελική προσπάθεια, όμως το 1-0 τους φέρνει στους 36 βαθμούς πλησιάζοντας παράλληλα την Τότεναμ. Η Άρσεναλ είχε τον έλεγχο, έχασε ευκαιρίες, ωστόσο έπρεπε να φτάσουμε στο 60’ προκειμένου ο Ολλανδός ύστερα από ασίστ του Αρσάβιν να ανοίξει το σκορ και να φτάσει τα 35 σε μια χρονιά, ένα πιο πάνω από Ανρί, αλλά και ένα πιο κάτω από τον Σίρερ. Στους κορυφαίους πάντως και ο Σέζνι, ο οποίος έσωσε την ομάδα του σε μια εξαιρετική φάση του Τάαραμπ.

Σουόνσι - Τότεναμ 1-1 (84' Σινκλέρ- 44' Φαν ντερ Φάαρτ)
Υποτίμησε τη Σουόνσι και το… πλήρωσε. Η Τότεναμ αναδείχθηκε ισόπαλη εκτός έδρας 1-1 χάνοντας παράλληλα τεράστια ευκαιρία να πλησιάσει ακόμα περισσότερο την κορυφή. Οι Λονδρέζοι όσο ήταν σοβαροί ήλεγχαν το ματς, είχαν τον έλεγχο και προηγήθηκαν στο 44’ με τον Φαν ντερ Φαρτ. Ωστόσο, λογάριαζαν χωρίς τη… Σουόνσι, η οποία όσο έβλεπε πως δεν απειλείται άρχισε να πιέζει και να απειλεί την αντίπαλό της. Έτσι, στο 84’ ο Σινκλέρ ισοφάρισε σε 1-1, η Τότεναμ δεν πήρε το ένατο «τρίποντο» στα έντεκα τελευταία ματς, ενώ… κινδυνεύει από την Άρσεναλ που μείωσε σε απόσταση αναπνοής.

Μόνος του ο Φλέτσερ!
Ο Ντάρεν Φλέτσερ σκόραρε σε ακόμη ένα παιχνίδι για τους Γουλβς και οι «λύκοι» πήραν τον βαθμό της ισοπαλίας στο «Ρίμποκ» απέναντι στην Μπόλτον. Ο Σκοτσέζος επιθετικός έφερε το παιχνίδι στα ίσα στο 49', για να πετύχει το 5ο του γκολ μέσα στον Δεκέμβριο και να γίνει ο πρώτος παίκτης στην ιστορία των Γουλβς που το καταφέρνει! Οι γηπεδούχοι, που έμειναν και πάλι στον πάτο της βαθμολογίας, είχαν πάρει το προβάδισμα με τον Ρίκετς στο 22', όμως δεν κατάφεραν να φτάσουν στη νίκη και να πάρουν βαθμολογική ανάσα.

Στο τέλος Γουίγκαν και Νόριτς
Η Γουίγκαν, παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ, ενώ έπαιζε με 10 παίκτες, κατάφερε να πάρει την ισοπαλία 2-2 στο «Μπριτάνια»! Το σκορ άνοιξε για τους φιλοξενούμενους ο Μόζες στο 45', όμως στο 76' ο Κόλντγουελ αντίκρισε την κόκκινη κάρτα και ο Γουόλτερς ευστόχησε στο πέναλτι για το 1-1 στο 77'. Οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα στο 84' με τον Ζερόμ, όμως οι παίκτες του Μαρτίνεθ δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και έφεραν και πάλι το παιχνίδι στα ίσα με πέναλτι του Γουότσον στο 87', για να πάρουν έναν πολύτιμο βαθμό στην μάχη της ουράς.

Τέλος, η Νόριτς λυτρώθηκε στις καθυστερήσεις στο παιχνίδι με την Φούλαμ, με τις δύο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες 1-1. Το σκορ άνοιξε για τους φιλοξενούμενους ο Ορλάντο Σα μόλις στο 7', όμως τα «καναρίνια» δεν τα παράτησαν και έφτασαν στην ισοφάριση στο 3' των καθυστερήσεων με τον Τζάκσον!